Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Lasery, Projekcje, Oświetlenie, Nagłośnienie, Nowinki techniczne
Rozmowy o wszystkim i o niczym.

Powrót do Offtopic

Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez JohnnyKnoxville 13 sty 2010, 0:33

Temat w którym będzie można dyskutować nad techniką sceniczną, jej rozwojem, nowymi technologiami, wykorzystywanymi podczas eventów, a także różnymi ciekawymi rozwiązaniami i pomysłami projektów scen, czy wystroju na eventach.... Sądze że na forum do tej pory nie było takiego miejsca, a każdy niejednokrotnie widząc jakieś filmiki prezentujące różne technologie oświetleniowe, czy będąc osobiście na evencie był pod wrażeniem tego co w dzisiejszych czasach potrafi technika sceniczna i chciałby umieścić gdzieś swoje spostrzeżenia.... Mam też nadzieję że ten temat to nie będą same puste linki do filmików z Youtube'a ale że do dyskusji włączą się także osoby znające się trochę na technice scenicznej i wyjaśnią tutaj jakieś ewentualne techniczne/cenowe niejasności na temat różnych technologii, a także że sami autorzy postów będą przynajmniej w kilku słowach opisywać i komentować to co wstawiają....

Jeżeli chodzi o mnie to np w tym momencie interesują mnie przede wszystkim ceny różnych bajerów, oraz co to tak wogóle jest.... :P Np jakie moce mają niektóre lasery itp.....

Zaczne od dwóch filmików:

Laserworld Prolight and Sound 2008 Messe Show

I tutaj mam takie pytanie... Wie ktoś co to za laser ten pierwszy ???? I czy to jest jeden laser czy grupa laserów ??? I Ile coś takiego może kosztować ???? Jak dla mnie to kosmos.... \o/

I druga rzecz....
I Love New Year 2009/2010 Midnight

Z kolei tutaj mam pytanie... Wie ktoś może jakiej mocy mogą być te lasery pojawiające się m.in. na początku ok 20, 30, 40s, później np 2.10s ??? te zielone.... No i przy okazji tego filmiku chciałem napisać że MSM odwalił kawał porządnej roboty jeżeli chodzi o oświetlenie, oraz samą scene, czy show o północy podczas tego ILNY... \o/
skromnie :P
John Askew - The Witch
Rory James - Memory Flush (The Viceroy remix)
The Viceroy & KOTO - The Horror
Iio - Rapture (Ian Betts Rework)
Tony De Vit - I Don't Care (Lee Haslam's Tech Trance Remix)
Liquid Soul - Global Illumination (McMahon & Marcuscha Remix)
McMahon & Marcuscha - Act Like You Know !!!! \o/
Sash - Mysterious Times (John Dopping Remix) !!!! \o/
John Dopping - Cognition !!!! \o/
Nick Sentience feat. DJ Kristian - Threshold
Kaeno & Denzo - North Star (Des Mcmahon Remix)
Avatar użytkownika
JohnnyKnoxville
John Askew fan
 
Skąd: http://www.recoverworld.com Parczew/Lublin

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez Vibez 13 sty 2010, 1:23

Wpisz na googlach oświetlenie estradowe.

Myśle że lasery o których mowisz to wyższa półka za przynajmniej 10 koła. Dobre głowy oświetleniowe kosztują od 10 000 w góre więc laser pewnie tymbardziej (bo trza pamiętać że nie oświetlamy swietlicy a całkiem spore hale i przestrzenie i tak jak mówisz moc tu ma zmaczenie)

Mnie zadziwiają dzisiejsze techniki nagłośnieniowe, jeśli już o tym mowa. Ustawienia systemów liniowych i ogólne sposoby realizacji. Nagłośnić taką hale stulecia to kawał roboty, a to przecież nie tak strasznie skomplikowany budynek. Swego czasu dostałem materiały szkoleniowe firmy Meyer dla realizatorów w których poruszano rozmaite metody realizacji dźwięku. Wrzucać tu tego nie będe, ale powiem tylko że żeby dobrze nagłośnić impreze trza sie naprawde zajebiście narobić. Projektowanie wirutualnych pomieszczeń tak aby skonfigurować ustawienie całej np hali czy sceny (kąt popularnego "banana" wiszącego zazwyczaj po obu stronach sceny wylicza się z dokładnością co do pół stopnia), ustawienie tego nagłośnienia (gdzie jedna paczka basowa waży np 110 kg a pomyłka w rozmieszczeniu nawet o pół metra potrafi spierdolić całą impreze), czy w końcu dostosowywanie do warunków armosferycznych w przypadku sceny na powietrzu (każda zmiana temperatury i wolgotnosci powietrza wpływa na prędkość przemieszczania się fali akustycznej, i to też nie jest identyczna zmiana dla każdej częstotliwości). Na scenie na przykład nie ma być prawa żadnego bassu (tu trza ustawiac doły w odpowiedni sposób).Pomijam już realizacje koncertów tradycyjnych kapel, bo tu jeszcze dochodzi paskudna kwestia odsłuchow. Generalnie masakra. Podziwiam i szanuje inżynierów akustyki i realizatorów bo to jest ciężka harówa a efekt nigdy nie gwarantowany.

Cena w tym biznesie zabija, toteż firm posiadających najwyższej klasy nagłośnienie nie ma dużo. Jedna paczka do "banana" potrafi kosztować 40 000zł, a przypominam że trzeba ich powiesić całkiem sporo (na Global Gatheringu w 2008 roku na mainstage'u wisiało po 14 paczek na strone). Paczki basowe to koszt jakiś 30 000. Do tego cała masa innych zabawek. Sami sobie policzcie. ;)

Dużo by mówić, generalnie szacun ;)
Avatar użytkownika
Vibez
aka Douglas Howarth
 
Wiek: 34
Skąd: Jastrzębie Zdrój | Kraków

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez sector 13 sty 2010, 1:34

Musze Ci Johnny powiedziec, ze ostatnio patrzylem z Vibezem na rozne tego typu rzeczy oswietlajace i szczerze mowiac wcale tanie one nie sa. Najtanszy sprzet to wydatek okolo 200-300zl.

Ten pierwszy laser widac, ze ma niezle mozliwosci. Praktycznie wyswietli wszystko co mu dasz. Tym bardziej tani napewno nie jest :\ Jednak chyba ja bym wolal osobiscie sciane z led'ow :)

Co do Hali to te filary z ledow swietnie wygladaja \o/ w 5min jak leci 'breakdown' to faktycznie robi to wszystko wrazenie. Co do muzyki to troche kiszka chwilami mialem wrazenie, ze to oswietlenie z imprezy rokowej :)

jesli chodzi o mnie to nadal mi sie podoba to co tez chyba kiedys Ty wkleiles
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez JohnnyKnoxville 13 sty 2010, 2:15

Ogólnie wiem że to są drogie zabawki (jeżeli chodzi o oświetlenie), ale np mi trudno jakoś sobie wyobrazić te moce laserów i jakie to są lasery ??? bo np http://www.djpro.pl/lasery-c-239.html i tam np można znaleść lasery o mocy 30000 mili Watów i nie potrafie sobie wyobrazić jakie to są lasery ???? Dlatego np chciałbym mieć jakieś porównanie i np wiedzieć że ten i ten laser, o takiej i takiej mocy został użyty tu i tu (np podczas Armin Only, czy gdzieś tam w Hali ludowej) i zobaczyć czemu odpowiada jaka moc ???? Tzn czy ten 30000 mW laser prześwietli całą Hale Ludową, tzn wiązka jego będzie widzialna poprzez całą Halę ??? Tak samo słyszałem że żeby wiązki laserów wogóle były widzialne to potrzebna jest odpowiednia atmosfera, tzn dym, lub para żeby w niej były widoczne te wiązki, bo (podobno) normalnie w normalnym powietrzu nie są dobrze widoczne i nie dają takiego efektu jaki mają dawać.... I włąsnie sie zastanawiam że może tak jest w przypadku tych najmniejszych laserów, a te po kilkadziesiąt tys nawet i w normalnych warunkach ze względu na moc mają widoczne wiązki promieni.... Tzn głównie chodzi mi o noc i czy w nocy bez żadnego dymu i pary były by widoczne ???? Coś takiego..... Podobnie pytania tzn jak działają głowy za jaką cenę i co umożliwiają, mam odnośnie ruchomych głów... Ale to chyba musze zapytać na przykładach filmowych, bo opisać się tego nie da....

A co do Liniówek to mnie też to fascynuje, ale tutaj jest już dużo więcej materiałów na necie i można się wszystkiego dowiedzieć co i jak o każdym systemie prawie....

Konstrukcje ledowe o których Sector wspomniałeś to też ważny element każdej sceny i z chęcią bym coś sie o nim dowiedział więcej w oparciu o jakieś przykłady....
skromnie :P
John Askew - The Witch
Rory James - Memory Flush (The Viceroy remix)
The Viceroy & KOTO - The Horror
Iio - Rapture (Ian Betts Rework)
Tony De Vit - I Don't Care (Lee Haslam's Tech Trance Remix)
Liquid Soul - Global Illumination (McMahon & Marcuscha Remix)
McMahon & Marcuscha - Act Like You Know !!!! \o/
Sash - Mysterious Times (John Dopping Remix) !!!! \o/
John Dopping - Cognition !!!! \o/
Nick Sentience feat. DJ Kristian - Threshold
Kaeno & Denzo - North Star (Des Mcmahon Remix)
Avatar użytkownika
JohnnyKnoxville
John Askew fan
 
Skąd: http://www.recoverworld.com Parczew/Lublin

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez bAchoR 30 mar 2010, 10:20

Ostatnio czytałem artykuł o przyszłości elektroniki :) Jak wiemy technologia układów scalonych powoli staje w miejscu. Stopień scalenia tranzystorów już jest tak wielki, że powoli dochodzi do granicy możliwości półprzewodników. M. in dlatego mamy procesory na paru rdzeniach i potrzebujemy coraz to lepsze układy chłodzenia. Ale to wiadomo.

Przeczytałem, że tranzystory będą działać na drodzę chemicznej ! :D Zasade działania takiego tranzystora pominę, bo już zapomniałem jak to ma działać :D

No i ? No i chuj :)
Dejan S. - Behind The Mountains (Original Mix) <3 <3 -> mój nowy przyjaciel.
bAchoR
Dwight Mayweather
 
Wiek: 38
Skąd: nigdzie i nigdy

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez sector 30 mar 2010, 11:03

bAchoR napisał(a):M. in dlatego mamy procesory na paru rdzeniach i potrzebujemy coraz to lepsze układy chłodzenia

Z tym, ze nie koniecznie ;)
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Technika sceniczna, nowe technologie wykorzystywane na eventach....

Postprzez Rado 05 kwi 2010, 10:07


Jeden z lepszych lasershow jakie dane mi było widzieć 8-)
Obrazek
Avatar użytkownika
Rado
 
Wiek: 32
Skąd: Siewierz / Silesia


Powrót do Offtopic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

cron