Wzrok

Rozmowy o wszystkim i o niczym.

Powrót do Offtopic

Wzrok

Postprzez bAchoR 09 lut 2010, 20:34

Jak jest ziomy z Waszym widzeniem. Ja powoli zauważam, że jest coraz gorzej. Jak byłem na badaniu wzorku ostatnio, żeby mi wypisał brak przeciwskazań na C+E, to było tylko : uuu słabiutko, panie Rafale :D Muszę nosić okulary :/ ? - Nie jeszcze nie, ale przyzna Pan, że czasami już oczy panu dokuczają :D

I faktycznie. Jakiś ziomek do mnie mówi siema z 40 metrów, to robie takiego kreta i ledwo go poznaje albo tylko macham ręką, żeby nie było, że go obcinam, że mi się podoba :D
Rok temu robiłem sobie ćwiczenia na oczy Batesa. Ludzie wychodzą z tego przy wadzie -7 do - 0,5. :O Przez miesiąc ćwiczeń widziałem odrobinę poprawy, ale przede wszystkim nie męczyly mi się oczy.

Tak jak myślałem, noszenie okularów z konieczności, bo inaczej dupa będzie jeszcze gorzej, to kolejny mit medycyny mający na celu $$$$$$. Wzrok jeszcze bardziej się pierdoli, gdy oczy przyzwyczaja się do protezy jakimi są okulary. Jak mój ziomek coś tam na wykładzie widzial bez okularów, to jak mu wjebali okulary i je zdjął (po roku czasu) to kurwa nawet tablicy nie widział :D xD (okulary dobrane prawidłowo). Także jak zwykle medycyna leczy objawy, a nie przyczyny. Akurat Bates leczy przyczyny powstawaniu wad wzroku, ale ma tylu zwolenników, co wrogów. Wrogowie to zazwyczaj ludzi, którzy oczekują i rządają poprawy po 2 tygodniach ćwiczeń. :D

A najlepiej to sobie chyba jebnąć laserówke na oczy i jest po sprawie :)


Widzicie coś jeszcze :) ?
Dejan S. - Behind The Mountains (Original Mix) <3 <3 -> mój nowy przyjaciel.
bAchoR
Dwight Mayweather
 
Wiek: 37
Skąd: nigdzie i nigdy

Re: Wzrok

Postprzez sector 09 lut 2010, 20:37

Rafal zrob sobie badania jakies calego organizmu bo nie dosc ze gluchniesz to jeszce spelniesz! Starzejesz sie na naszych oczach :D

U mnie jest ok, chyba! Nie odnotoawlem zadnego spatku widocznosci :D Smiem twierdzic, ze jest bomba :D
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Wzrok

Postprzez drevni 09 lut 2010, 20:41

U mnie też ze wzrokiem jest ok. Może porozmawiajmy o węchu ;)
Avatar użytkownika
drevni
 
Wiek: 38
Skąd: małopolska

Re: Wzrok

Postprzez sector 09 lut 2010, 20:50

drevni napisał(a):Może porozmawiajmy o węchu ;)

A moze o dzieciach? W koncu dobrze nam wetdy szlo :lol: ahha!
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Wzrok

Postprzez drevni 09 lut 2010, 20:52

sector napisał(a):A moze o dzieciach?

hahahahaha ma się to doświadczenie :D
no i oczywiście o starych polakach też :D
Avatar użytkownika
drevni
 
Wiek: 38
Skąd: małopolska

Re: Wzrok

Postprzez Monisia 09 lut 2010, 20:56

Kiedyś nosiłam okulary ale dziwnym trafem je zgubiłam. Miałam je do czytania i oglądania telewizji czy tam do kompa. Ale teraz nie stwierdzam u siebie żadnych problemów ze wzrokiem, że jedynie gdy przychodzi czas alergii to już mogę narzekać na częste wzruszanie się :P

tematy coraz lepsze ;]
pewnie też będzie temat wątroby która obrywa nieźle od życia :P
jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma
Avatar użytkownika
Monisia
black diamond
 
Wiek: 35
Skąd: Wawa-Turek

Re: Wzrok

Postprzez Qsi 09 lut 2010, 21:17

a co to forum laryngologiczne? :]

ja kiedyś na najebce kawalierami x] widziałem poczwórnie gwiazdy, jak sie mega skoncentrowałem to dochodziłem do stanu podwójnych, ale tak tylko na kilka sekund :] kuzynka kiedyś nic nie widziała przez ok 45 min po jabolu :D
stare dobre czasy
Avatar użytkownika
Qsi
 

Re: Wzrok

Postprzez Boguś 10 lut 2010, 9:31

Pomimo wielu godzin spedzanych przed komputerem cale szczescie nie jest jeszcze zle. Ostatnio mialem badany wzrok u lekarza pracy, kiedy to potrzebne bylo zaswiadczenie do pracy. Poza tym jak z daleka widze samolot to jeszcze jest dobrze :)
Lotnictwo można pokochać jak kobietę. Nasza ukochana jest tą najwspanialszą, jedyną, najpiękniejszą. Kobiety bardzo często nie lubią maszyn latajacych, czują w nich konkurentki... I może słusznie...
Avatar użytkownika
Boguś
 
Wiek: 39
Skąd: Łowicz/Warszawa

Re: Wzrok

Postprzez sector 10 lut 2010, 11:35

Psucie sie oczu przez komputer Bogus to najwieksza bujda :-) Jedyne co Ci sie moze stac to zmecza Ci sie oczy, to tyle.
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Wzrok

Postprzez drevni 10 lut 2010, 13:26

sector napisał(a):Psucie sie oczu przez komputer Bogus to najwieksza bujda :-)

Ooo, skąd to info? Od razu człowiekowi lepiej na duszy się robi :)
Avatar użytkownika
drevni
 
Wiek: 38
Skąd: małopolska

Re: Wzrok

Postprzez sector 10 lut 2010, 14:01

drevni napisał(a):Ooo, skąd to info? Od razu człowiekowi lepiej na duszy się robi :)


Czytalem kiedys jakis artykul czy tez jakis tekst w Men's Health i byl to jeden z mitow, ktory tam obalono :)
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Wzrok

Postprzez bAchoR 10 lut 2010, 15:26

sector napisał(a):Psucie sie oczu przez komputer Bogus to najwieksza bujda :-) Jedyne co Ci sie moze stac to zmecza Ci sie oczy, to tyle.


Marcin, to co mówisz jest nieprawdą. Patrzenie na przedmioty z bliskiej odległości powoduje w GŁÓWNEJ mierze któtkowroczność. Siedzenie godzinai przed monitorem, czytanie książek powoduje właśnie krótkowrocznośc -> spłaszczenie gałki ocznej ? - i ogniskowa znajduje się nie tam gdzie trzeba ? (jakoś tak) bla bla bla. W Azji w krajach dobrobtu 90 % studentów medycyny ma problemy z krótkowzrocznością, a grubo ponad połowa ludzi do 18 roku życia nosi już okulary.
Dejan S. - Behind The Mountains (Original Mix) <3 <3 -> mój nowy przyjaciel.
bAchoR
Dwight Mayweather
 
Wiek: 37
Skąd: nigdzie i nigdy

Re: Wzrok

Postprzez RomuS 10 lut 2010, 15:36

Jeśli to prawda co Rafał pisze to pewnie niedługo mnie okulary czekają, bo dobrej książki to sobie nie odpuszczę, a przed laptopem równie długo przesiaduję. Póki co nie jest źle, a powiedziałbym że jest dobrze, jednak okulary hmmm jedynie estetycznie może sobie sprawię bo ponoć mi pasują :D
Avatar użytkownika
RomuS
 
Wiek: 38
Skąd: Bieruń /k. Katowic

Re: Wzrok

Postprzez dj3500 10 lut 2010, 15:36

Tak, ale dobrze ustawione, oświetlone i ergonomiczne środowisko pracy (od której robi się co jakiś czas krótkie przerwy i patrzy się gdzieś w dal), gdzie monitor nie jest jakoś bardzo blisko oczu, nie jest takie złe. Znacznie większym problemem jest gapienie się z bardzo bliskiej odległości w książki czy zeszyty, co jak przypuszczam jest przyczyną tego co mówisz.
Avatar użytkownika
dj3500
Administrator
 
Wiek: 33
Skąd: Wrocław

Re: Wzrok

Postprzez demens 10 lut 2010, 15:51

Wg mnie komp bardzo oddziałuje na jakość widzenia. Jak zdarzały się okresy kiedy dłużej się siedziało, to po wyjściu oczy mi prawie łzawiły, strasznie to było uciążliwe, jak trzeba ciągle mrużyć i przecierać oczy :/ Nie mówiąc już o wpływie na badania, na prawo jazdy nie wiem jakim cudem się udało przejść (ledwo te literki widziałem ;p), na badaniach w klasie maturalnej poinformowano mnie że mam wadę i powinienem nosić okulary :) Ale jak dla mnie problemu nie było, tzn. w codziennym życiu w niczym mi to nie przeszkadzało, więc udało się tego uniknąć. Później była komisja lekarska i wszystko ładnie bez problemu, nawet prawie nic się nie "rozmazywało". Co ciekawe miałem wtedy popsutego kompa i już z tydzień przy nim nie siedziałem :D Więc dla mnie sprawa jest oczywista, może nie tyle sam komputer, co też monitor jaki posiadamy. Od kiedy zmieniłem na LCD nie ma już żadnych problemów z łzawieniem, ani też nie czuję zmęczonych oczu po dłuższym siedzeniu.

A z tym nie widzeniem to też miałem podobnie, ale przez parę sekund :D dawno temu jak jechałem rowerem i na sporej prędkości torba wkręciła mi się w przednie koło, poleciałem w przód głową uderzając o asfalt :? Na szczęście potem wszystko wróciło do normy.
demens
 
Wiek: 34
Skąd: łódzkie

Re: Wzrok

Postprzez bAchoR 10 lut 2010, 16:43

Demens ma te same historie co ja :D Ja kiedyś bardzo długo siedziałem całymi nocami przed komputerem. Nocki w starcrafta, queka, nocne seanse muzyczne nabawiłem się światłowstrętu. Prawie przez cały czas chodze i mam chociaż lekko mróże oczy. W zimowy pogodny dzień to płacze jak wyjde na dwór. Właśnie takie przemęczanie się oczu poprzez ciągle napinanie mieśni gałki ocznej również prowadzi do wad wzroku. Nie mam jakiejś poważnej wady wzroku (góra -1 na każde oko), ale kiedyś widziałem z daleka takie rzeczy, że teraz to tylko piękne mgliste wspomnienie. Anonse czytałem z 4 metrów. :(w ciemności :D


Myśle, że wystarczy ćwiczyć sobie oczka i można pokonać wadę wzroku. Weźcie sobie zamknijcie i otwórzcie oczy na jakimś napisie, którego normalnie nie widzicie w sposób wyraźny. Przez krótką chwile widzicie je idealnie. Właśnie przez ten chwilowy luz oka, możliwe jest prawidłowe widzenie.
Dlatego wróce do ćwiczeń Bates'a. Bo wszystko leży właśnie przy tych mięśniach okalających gałkę oczną. Jakoś niespecjalnie ufam tym optykom, którzy co jakiś czas dają CI tylko bryle z coraz grubszymi szkłami:D
Dejan S. - Behind The Mountains (Original Mix) <3 <3 -> mój nowy przyjaciel.
bAchoR
Dwight Mayweather
 
Wiek: 37
Skąd: nigdzie i nigdy

Re: Wzrok

Postprzez dj3500 10 lut 2010, 16:54

demens napisał(a):dawno temu jak jechałem rowerem i na sporej prędkości torba wkręciła mi się w przednie koło

bAchoR napisał(a):Ja kiedyś bardzo długo siedziałem całymi nocami przed komputerem. Nocki w starcrafta, queka, nocne seanse muzyczne nabawiłem się światłowstrętu.

OMG co Wy robicie :o A wracając do monitorów to rzeczywiście niektóre CRT samym brakiem ostrości potrafiły robić niedobrze, poza tym oświetlenie jest kluczowe, a no i przy CRT to jeszcze problem z odświeżaniem był bo jakoś mało kto potrafił sobie ustawić więcej niż 60 Hz :/ Teraz na szczęście nie ma z tym problemu.
Avatar użytkownika
dj3500
Administrator
 
Wiek: 33
Skąd: Wrocław

Re: Wzrok

Postprzez phantom 10 lut 2010, 17:14

sector napisał(a):Czytalem kiedys jakis artykul czy tez jakis tekst w Men's Health i byl to jeden z mitow, ktory tam obalono

"Men's Health" wiarygodnym źródłem? :) Poglądy na ergonomię są różne i dynamicznie się zmieniają, choćby w przypadku właściwej postawy przed komputerem. Kiedyś za taką traktowano pozycję wyprostowaną, 90*, obecnie podaje się odchyloną do tyłu, bodajże ~120-130*. Jeśli chodzi o monitor i jego wpływ na wzrok, to czytałem jakiś czas temu - stąd tak skrótowo zapamiętałem - że to patrzenie ciągle z tej samej odległości przede wszystkim szkodzi. Dokładnie tak samo jest z czytaniem książek. Dlatego dobrze jest robić regularne przerwy i spojrzeć w jakiś oddalony punkt, choćby gdzieś za oknem.

W CRT mógł przeszkadzać brak ostrości (nie miałem tego problemu), a w niektórych LCD - sztucznie podbita jasność. Światło rzeczywiście ma niebagatelne znaczenie, także podczas oglądania telewizora.

Więcej:
Wzrok osoby pracującej przed komputerem narażony jest przede wszystkim na dwa niepożądane zjawiska – ustawiczne patrzenie na punkt znajdujący się w tej samej odległości oraz emitowane przez monitor promieniowanie. Praca przy monitorze jest też źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających z samej jej specyfiki. W naturalnych warunkach oko zmienia obiekty zainteresowania skupiając wzrok raz na przedmiotach bliskich, raz na odległych. Praca przy komputerze powoduje, że wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości i rzadko ma możliwość jej zmiany. Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku. Sam proces zmęczenia oczu można porównać do tego, jaki towarzyszy nam podczas czytania. W poważnych przypadkach może się on przejawiać nawet przekrwieniem, łzawieniem, pieczeniem czy szczypaniem oczu, zaczerwienieniem spojówek, bólami głowy, sennością, apatią, a w konsekwencji do zaburzenia ostrości widzenia i wrażenia „wysychających oczu. Przyczyną tego uczucia jest mylny sygnał, który zostaje odczytany przez mózg jako mrugnięcie, choć w rzeczywistości wcale mrugnięciem nie jest (pseudomrugnięcie). Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy podczas pisania na komputerze przenosimy wzrok z monitora na klawiaturę, pozostawiając głowę we względnie niezmiennej pozycji i wykonując tylko częściowe, mimowolne ruchy powiekami, odczytywane właśnie jako mrugnięcie. Nie następuje wówczas nawilżenie rogówki w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni, powodując tym samym wysuszanie dolnej części oka, najbardziej dotkliwe u osób z zespołem suchego oka, chcących nosić soczewki kontaktowe .
Klinika Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu we współpracy z firmą AB S.A. przeprowadziła w okresie od maja do września 1999 r. ogólnopolskie badanie wpływu pracy przy komputerze na wzrok i ogólne samopoczucie. Badanie obejmowało określenie jakości i częstotliwości występowania dolegliwości związanych z pracą przy komputerze, analizę wpływu filtrów monitorowych na częstotliwość ich występowania oraz analizę monitorów używanych w Polsce. W badaniu wzięło udział ponad 5000 osób. Okazało się, że wśród osób pracujących przy komputerze 96 na 100 ma dolegliwości narządu wzroku. W wyniku studium zauważono, że podczas ośmiu godzin pracy oko wykonuje aż 30000 ruchów!
Monitory emitują cztery rodzaje szkodliwego promieniowania: rentgenowskie (promienie X), podczerwone (IR - infrared), niskoczęstotliwościowe (VLF, ELF), ultrafioletowe (UV). Konieczność wytworzenia wysokich napięć do zasilania lampy kineskopowej wymusza emisję trzech pierwszych z nich, lecz tylko przez tylną ścianę monitora. Warto jednak podkreślić, że obecnie standardem są wyświetlacze niskoradiacyjne, w znaczny sposób eliminujące te promieniowania. Kolejne zmiany w tym zakresie przyniosło wprowadzenie monitorów LCD, ale nie można ulec marketingowym zapewnieniom, że są one całkowicie wolne od promieniowania UV, gdyż zastosowano w nich tak zwane świetlówki, które to właśnie promieniowanie emitują. Mimo to nie ulega wątpliwości, że uznawane za przestarzałem monitory kineskopowe ustępują im na tym polu. Według zapewnień naukowców, emisja promieniowania UV w obecnych produktach nie może być uważana za niebezpieczną, a jej rozmiary podczas roku pracy przy komputerze zostały obrazowo porównane do jednej godziny przebywania „na słońcu”.
phantom
 
Wiek: 36
Skąd: wlkp.

Re: Wzrok

Postprzez sector 10 lut 2010, 17:40

Obrazek
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Wzrok

Postprzez wasyl 10 lut 2010, 18:32

Jak zobaczyłem tytuł tematu, bez wchodzenia wiedziałem, że Rafał wziął sprawę w swoje ręce :D. Jeśli o mnie chodzi, to ost. zaopatrzyłem się w oksy 0.0 z powłoką antyrefleksyjną, gdyż często dokucza mi tzw. zmęczenie oczu, czy też przekrwienie... Kiedy Pani w gabinecie badała mój wzrok, była zdziwiona, że widzę tak znakomicie ;o. Powiedziała, że potrafiłem odczytywać cyfry w jakiejś skali mikro w zakresie 0,1/0,2, kiedy przeciętny człowiek widzi wyłącznie do 0,5 i nie niżej. Byłem bardzo zdziwiony, bo przecież nie wybrałem się na badanie od tak sobie ;). Wytłumaczyłem Pani, że powodem mojej wizyty jest bardzo silne zmęczenie oczu po regularnym obcowaniu z komputerem, a także przez jakiś dłuższy czas utrzymujący się efekt rozmycia gausa, zaraz po odejściu od komputera. Czego się dowiedziałem? Ano dość istotnej rzeczy, mianowicie, że mój wzrok jest jeszcze w jak najlepszym porządku i że póki co mogę wyposażyć się w okulary wyżej wymienione, natomiast ta nieostrość po odejściu od komputera wynika z mojej wolnej/leniwej akomodacji gałki ocznej i przez to mój wzrok bardzo długo przyzwyczaja się do nowych odległości i nowego środowiska - tego nie windowsowego :D
Avatar użytkownika
wasyl
 
Wiek: 37
Skąd: Wałbrzych

Następna strona

Powrót do Offtopic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron