Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Rozmowy o wszystkim i o niczym.

Powrót do Offtopic

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez sector 10 lis 2009, 14:56

Duzo, przeciez tez zalezy od wentyli. Przeciez wiadomo, ze taki wypierdek typu 80x80mm bedzie chodzil glosniej/szybciej niz jakis fajny wentyl 120mm w porzadnym zasilazcu. Dodatkowo, biorac przeciez zasilacz troszeczke ponad nasze zapotrzebowanie, mozemy miec pewnosc, ze nie bedzie sie tak grzal jak zasilacz 300W ktory bedzie sie pocil i wyl jak helikopter caly czas.
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez MarVanJush 10 lis 2009, 16:16

Transi napisał(a):Propozycja kupienia płyty obsługującej pamięć DDR3 jest kusząca, nie powiem. Jednakże środki, którymi dysponuję są ograniczone i w chwili obecnej nie mogę sobie na to pozwolić ;)


eee taam

Płyta główna: Asus M4A77TD PRO 770 s.AM3 295zł
Procesor: AMD Phenom II X2 550 BOX Black Editio 345zł
Pamięć operacyjna: Kingston 2x2GB DDR3-1333 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 319zł
Dysk twardy: Samsung SpinPoint F3 1TB (SATA II, 32MB ciche, NCQ) 289zł
Karta graficzna: Gigabyte HD4850 512MB 256 PCI-E GDDR3 389zł
Zasilacz: Be quiet! Pure Power L7-430W 219zł
Cooler: Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2 148zł
Obudowa: Cooler Master Elite 335 Black-Silver (bez zasilacza) 155zł
Napęd optyczny: LG SuperMulti DVD+/-RW GH22LP20 LightScribe bulk black (ATA) 142zł

w sumie: 2301 zł ceny z Proline jedynie Obudowy i nagrywarki takiej tam nie widziałem.
Tak jak ktoś już tam pisał, zajrzyj na to forum http://forum.purepc.pl/kupic-f59.html , wiele wyjaśnia :)
:: We Are Analog People In A Digital World ::
Avatar użytkownika
MarVanJush
 

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez dj3500 10 lis 2009, 18:48

sector napisał(a):Duzo, przeciez tez zalezy od wentyli. Przeciez wiadomo, ze taki wypierdek typu 80x80mm bedzie chodzil glosniej/szybciej niz jakis fajny wentyl 120mm w porzadnym zasilazcu.

We wszystkich rozważanych zasilaczach montuje się 120mm lub ew. większe.
Dodatkowo, biorac przeciez zasilacz troszeczke ponad nasze zapotrzebowanie, mozemy miec pewnosc, ze nie bedzie sie tak grzal jak zasilacz 300W ktory bedzie sie pocil i wyl jak helikopter caly czas.

Nie możemy. W ogóle co to ma wspólnego? Liczy się wydajność prądowa, jakość chłodzenia oraz sterowania tymże. To nie jest tak, że mocniejszy zasilacz będzie cichszy na tym samym obciążeniu co słabszy. Tym bardziej, że konstrukcja np. 600W będzie na ogół przystosowana do osiągania dobrej wydajności (np. osiemdziesiąt parę procent) przy wyższym poborze prądu niż słabsza. A to, ile ciepła wytwarza się w zasilaczu, zależy dokładnie proporcjonalnie od wydajności. Np. Seasonici ~300-350W świetnie wykonują swoją robotę w zestawach nie-do-gier.

Również polecam zestawienia z purepc :)
Avatar użytkownika
dj3500
Administrator
 
Wiek: 33
Skąd: Wrocław

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez sector 10 lis 2009, 19:05

dj3500 napisał(a):Nie możemy. W ogóle co to ma wspólnego?


No jak to nie? Przeciez oczywiste jest, ze jak podepnie jakis g. warty zasilacz typu 300W to bedzie on sie bardziej musial napracowac a napewno bedzei bardziej obciazony niz taki 600W i wlasnie z tego wzgledu bedzie sie on bardziej grzal. Nie wmowisz mi, ze jest inaczej, bo to jest sprawdzone. Tym bardziej jesli jest czujnik w wentylu/zasilaczu to nie bedzie sensu puszczac np. ventyla na maxymalnych obrotach tylko na nizszym napieciu/obrotach.

dj3500 napisał(a):We wszystkich rozważanych zasilaczach montuje się 120mm lub ew. większe.

Wiem, chodzilo mi ogolnie.
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez dj3500 10 lis 2009, 19:29

sector napisał(a):No jak to nie? Przeciez oczywiste jest, ze jak podepnie jakis g. warty zasilacz typu 300W to bedzie on sie bardziej musial napracowac a napewno bedzei bardziej obciazony niz taki 600W i wlasnie z tego wzgledu bedzie sie on bardziej grzal.

No zaraz. Jeśli obciążenie to moc prądu, której potrzeba, żeby zasilić komponenty, to nie zależy ono od zasilacza. Ani też to, jak bardzo "będzie musiał się napracować". Myślę, że chodzi Ci o to, że dla jednego zasilacza 200W to będzie szczyt jego możliwości, a innemu zostanie duży zapas. Ale ten zapas nie ma wpływu na to, jak bardzo będzie się grzał. To akurat można nawet zadać prostym wzorem: wydane ciepło = obciążenie/wydajność przy tym obciążeniu. Na pewno przy obciążeniu np. 200W, dobry 300W będzie grzał się mniej niż średnio dobry 600W. Z dwóch powodów: po pierwsze, jest dobry, więc osiąga ogólnie lepszą wydajność. Po drugie, oczekuje się od niego, że powinien najwydajniej pracować przy mniejszym obciążeniu niż ten 600W; to oznacza, że maksimum swojej wydajności osiąga bliżej naszych 200W niż tamten drugi. Ba, po trzecie: jeśli jest nieco lepszej klasy, to zapewne ma większe radiatory i sprytniejszy system kontroli wentylatorów, co prowadzi do cichszej pracy.

Oczywiście, ja tutaj mówiłem o dobrym 300W. Zaś bardzo niewiele z zasilaczy ~300W na rynku nadaje się w ogóle do użycia, a Ty być może mówiłeś o tych gównianych 300W w porównaniu do dobrych 600W (wynik takiego porównania jest oczywisty). Ale ogólnie polecam kupić zasilacz lepszej klasy/firmy, a za to mniejszej mocy. Powinien być cichszy.
Avatar użytkownika
dj3500
Administrator
 
Wiek: 33
Skąd: Wrocław

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez phantom 11 lis 2009, 9:35

Ja bym to widział tylko w ten sposób, że temperatura zasilacza ostatecznie zależeć będzie nie od wzoru, a od efektywności i ustawienia zainstalowanego w nim chłodzenia. Może coś się w tym zmieniło i pewnie w markowym sprzęcie jest istotnie tak jak piszesz, czyli są najlepiej przystosowane do pracy w okolicach nominalnej efektywności. Z życia pamiętam jednak przykład tego Tagana, który przy niższym obciążeniu chciał się koniecznie chłodzić pasywnie. Tych 650W nie sprawdzałem, ale pisząc wcześniejszego posta, miałem na myśli to, że przyczyna ich powodzenia w testach może leżeć w większym zaangażowaniu radiatorów przy danym obciążeniu.

Zestawy Miguela z ppc są chyba ok, ale nie można ich też brać bezkrytycznie, bo w zeszłym roku były choćby zawirowania z chłodzeniem Radeona HD4850, a on sam naciął się na jednej wersji, którą wcześniej, przed zakupem - polecał :).
phantom
 
Wiek: 36
Skąd: wlkp.

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez Transi 15 lis 2009, 23:32

OK, mam nowego kompa. Wszystko ładnie pięknie. Legalny system (Windows 7 HP 64-bit), mocny konfig. Problemem jest to, ze juz kilka razy pojawił mi się bluescreen :[

Probably caused by : win32k.sys ( win32k!W32pArgumentTable+724c9 )


Takie info dostałem z programu Debugging Tools for Windows. Ja się pytam WTF ? :| Na prawdę dziwna sprawa. Wysypuje mi gry (np. w Wiedźmina grałem jakieś 20 minut, w demo Crysisa jakieś 3 minuty). BSOD pojawia się nawet wtedy, gdy system znajduje się w stanie bezczynności. Jakieś pomysły? Moze z grafiką coś nie tak? Mam Radeona HD 4850, dzisiaj wgrałem sterowniki ściągnięte ze strony ATI. Ale się wkurzyłem :|

Kod: Zaznacz cały
ERROR: Symbol file could not be found.  Defaulted to export symbols for ntkrnlmp.exe -
Windows 7 Kernel Version 7600 MP (2 procs) Free x64
Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS Personal
Built by: 7600.16385.amd64fre.win7_rtm.090713-1255
Machine Name:
Kernel base = 0xfffff800`02a05000 PsLoadedModuleList = 0xfffff800`02c42e50
Debug session time: Sun Nov 15 22:32:41.265 2009 (GMT+1)
System Uptime: 0 days 2:27:00.795
*********************************************************************
* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
*                                                                   *
* The Symbol Path can be set by:                                    *
*   using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable.                 *
*   using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
*   using .sympath and .sympath+                                    *
*********************************************************************
*** ERROR: Symbol file could not be found.  Defaulted to export symbols for ntkrnlmp.exe -
Loading Kernel Symbols
...............................................................
................................................................
.............
Loading User Symbols
PEB is paged out (Peb.Ldr = 000007ff`fffdf018).  Type ".hh dbgerr001" for details
Loading unloaded module list
.....
*******************************************************************************
*                                                                             *
*                        Bugcheck Analysis                                    *
*                                                                             *
*******************************************************************************

Use !analyze -v to get detailed debugging information.

BugCheck D3, {fffff88002786858, 2, 1, fffff80002a838d6}

Page 1204af not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details
*** ERROR: Symbol file could not be found.  Defaulted to export symbols for win32k.sys -
***** Kernel symbols are WRONG. Please fix symbols to do analysis.

Avatar użytkownika
Transi
Keep It Dark
 
Skąd: Gorlice

Re: Komputery, podzespoły i problemy z nimi związane

Postprzez sector 15 lis 2009, 23:52

Transi win32k.sys jest zwiazany ze sterownikami karty graficznej. Sprobuj wywalic sterowniki i zainstalowac jakies inne, ewentualnie jakies modowane. Powinna pomoc.
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Poprzednia strona

Powrót do Offtopic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron