K90

czyli powrót do starych klimatów trance
Sylwetki DJów oraz producentów.

Powrót do DJe/Producenci

K90

Postprzez Stelmach 13 lis 2010, 22:52

Na kilka słów o tym świetnym producencie zbierało mi się już od dawna, niemniej jednak ostateczny pomysł na topic o K90 podsunął mi niedawno Kutski, który w epizodzie BBC Radio 1 z guestmix Fausto (06-11-2010) zapodał nową wersję Deliverance (Nick The Kid Remix), po której wnętrzności podeszły mi pod gardło i skłoniły do naskrobania kilku zdań ;)

Żeby nie zanudzać szczegółami czy biografią z Wikipedii przejdę do konkretów. K90 aka Mark Doggett rozpoczął twórczość już w 1993 roku oscylując w klimatach praktycznie identycznych co M.I.K.E., stare Bonzai Records czy Yves Dereuter, a więc starym dobrym trance jakiego już nie ma i do jakiego chyba wszyscy lubimy powracać. Linie melodyczne wybitnie proste, dźwiękowo nieprzeładowane, dużo techniczno-acidowych dodatków i klimatycznych powiązań z psychedelic. Różnica tkwi jedynie w podkręconym bardziej tempie i typowych naleciałościach z hard house/acid w niektórych produkcjach - głównie wielkim klasyku szeroko pojętej muzyki hard - "Red Snapper". W słuch wbija się doniosła głębia dźwięków, eurofyczno-wzniosły rozpęd i kapitalna melodyjność.

Odnośnie "Red Snapper" - produkcja jest ikoną hard trance i hard house. Przesadzę że pojawia się na każdej składance i grywana jest na każdej imprezie na Wyspach, niemniej jednak ilość krążków i eventów na które "zaliczyła" od 2003 roku jest trudna do ogarniecia. Utwór jest esencją techniczo-melodyjnej ekwilibrystyki, poraża energią, melodią i kapitalnym rytmem. W 2010 roku, "Red Snapper" pojawił się na min. na albumie jednego z czołowego DJ/producenta z Wysp: Andy Farley - "Farley! The History Of Hard House", B.Daniel Bunter cisnął go na Freeformation.

Poniżej kilka przykładów staro-trance'owych produkcji, które każdego rozgarniętego słuchacza elektroniki powinny szarpnąć za słuch i skłonić do poszukiwań kolejnych utworów K90. Szeroka dyskografia znajduje się na discogs.









Doskonałe jest także Energize, Bombjack bardzo przypomina mi Dark City, czy coś pokroju John 00 Fleming vs. M.I.K.E. - Dame Blanche. Niezły upliftowy remix do Hyper Intelligence zapodał Ian Betts w 2008 r. Piekielnie dobre jest ciężko-techniczne Super Space.
Stelmach
Rave on!
 
Skąd: Łódź

Re: K90

Postprzez PaulCane 13 lis 2010, 23:16

Porównanie do M.I.K.E.'a trochę przesadzone IMO :P co do utworów to najlepszy jak dla mnie Super Space, chociaż wszystkie są dobre ;)
PaulCane
Paua
 
Wiek: 30
Skąd: Białystok


Powrót do DJe/Producenci

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron