Tutoriale itp

Dział poświęcony sprzętowi do produkcji oraz miksowania.

Powrót do Hardware

Tutoriale itp

Postprzez peterhol9 28 sie 2010, 13:44

Ok, temat głupi, bo głupi... Polecacie jakieś może tutoriale odnośnie nauki grania na sprzęcie (dokładniej cd playerach), jak nastawiać pętlę bitu (tj. żeby bit leciał równo) itd itp? Szukałem trochę na Youtube, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć ;/ Prośba ma stąd się bierze, że nie chcę sobie po raz drugi robić wstydu, bo jakiś czas temu byłem u kumpla co ma sprzęt (ale gramofony) no i byłem totalnie zielony. Z góry dziękx :*
I LOVE RUSSIAN AND GREEK PROGRESSIVE

Obrazek
Avatar użytkownika
peterhol9
yoma
 
Wiek: 38
Skąd: Tomaszów Lubelski/Lublin

Re: Tutoriale itp

Postprzez sector 28 sie 2010, 21:37

-> http://www.youtube.com/user/ellaskins

Ogladnij sobie filmiki tego goscia. Ma wszystko co Ci jest potrzebne i jeszcze wiecej. Tworzy tutoriale dla najwiekszych nubow.

Wyszukaj sobie np. beatmatch. WIecej Ci cyba nie potrzeba. Reszta to juz wlasna tworczosc.
Avatar użytkownika
sector
the king of bongo!
 
Wiek: 38
Skąd: /dev/null

Re: Tutoriale itp

Postprzez peterhol9 29 sie 2010, 11:37

Dziękx Marcinku :*
I LOVE RUSSIAN AND GREEK PROGRESSIVE

Obrazek
Avatar użytkownika
peterhol9
yoma
 
Wiek: 38
Skąd: Tomaszów Lubelski/Lublin

Re: Tutoriale itp

Postprzez Greeg 29 sie 2010, 15:19

peterhol9 napisał(a):Ok, temat głupi, bo głupi... Polecacie jakieś może tutoriale odnośnie nauki grania na sprzęcie (dokładniej cd playerach), jak nastawiać pętlę bitu (tj. żeby bit leciał równo) itd itp? Szukałem trochę na Youtube, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć ;/ Prośba ma stąd się bierze, że nie chcę sobie po raz drugi robić wstydu, bo jakiś czas temu byłem u kumpla co ma sprzęt (ale gramofony) no i byłem totalnie zielony. Z góry dziękx :*


Yyy no, niewiele sie to różni (mixowanie na cd'kach) od mixowania w traktorze (hehe, jak to brzmi :D). Nie wiem, napisze może mniej więcej jak wygląda takie podstawowy beatmatching, po Bożemu,bez żadnych ułatwiaczek (na nie przychodzi czas, ale trzeba znać punkt wyjścia :) ).

Powiedzmy, że gramy jakiś tam House, Progressive House, Electro-House itd. Przedział to mniej więcej 120-132 bpm.

Mamy dwa CD-Playery: A, B.
1. Zaczynamy z A wiec ustawiamy Master Volume dla kanalu A w mixerze na full. Kanal B na zero.
2. Naciskamy Play w CD: A i jedziemy.
3. Zaczynamy beatmatchowanie.
a) Naciskamy przycisk cue na mixerze dla kanalu B
b) do tego warto poszukac na mixerze pokretla Phone Cue / Master dzieki czemu bedziemy regulowac to ile w sluchawkach slyszymy Master'a (czyli tego co leci na zywo / kanal A), a ile Cue (czyli odsluch kanalu B).
c) jak juz mamy taki setup no to co, wybieramy track na CD Playerze B, naciskamy Cue na CD B (z reguly CD player automatycznie znajdzie nam pierwszy transient, czyli pierwszy beat - w innym przypadku trzeba recznie sobie ustawic Cue-point) i ... sluchamy :D
d) Nie patrzymy na zadne bpm wskazniki i inne bzdety - w starszych cd playerach potrafia dzialac dosc hmm srednio. Skupiamy sie na sluchaniu - jak sie nauczymy sluchac to potem juz pojdzie z gorki i kazde technologiczne rozwiazanie bedzie nam pomagac, a nie wyreczac nas dlatego, ze mamy np. ciulowe umiejetnosci ;)
e) Jesli slyszymy roznice w beatach, czyli slyszymy, ze wszystko sie rozjezdza no to trzeba okreslic czy nasze cue leci za szybko czy za wolno. Czasem, zwlaszcza poczatkujacym, wszystko sie miesza w jeden jazgot z ktorego nie umieja wyodrebnic co jest beat'em z mastera, a co z CUE. Jak okreslic czy za szybko czy za wolno ?
f) z pomoca przychodzi pokretlo w mixerze Master / Cue sluchawkowe (to o ktorym wyzej pisalem). Wystarczy lekko pokrecic w ktoras strone (najczesciej tak aby lepiej slyszec Cue, a slabiej master) i dosc szybko (o ile mamy sluch ;) ) zalapiemy, ze np. dajmy na to, to co leci na CD Playerze B (Kanal B) jest za wolne. To po prostu fajnie separuje sygnal w sluchawkach - jak na chwile zgubimy sie we wszystkim to wystarczy na ulamek sekundy np. ustawic sobie pokretlo na full Cue, aby "odzyskac swiadomosc" i wiedziec co jest masterem, a co cue ;) Pomaga zwlaszcza na poczatku zabawy z djka.
g). inna mozliwosc to zabawa Jog'iem, czy przyciskami pitch bend nawet na chybil trafil. Dosc latwo mozna okreslic czy jesli np. podkrecilismy jogiem tempo to czy sie jeszcze bardziej rozjechalo czy mniej (no chyba, ze roznice sa iscie kosmiczne).
h) W efekcie dochodzimy w koncu do wniosku, ze trzeba np. przyspieszyc (to co leci na kanale B, czyli nieslyszalnym dla publicznosci). No wiec ustawiamy w CD Playerze B, pitch / tempo (ten taki duży suwak, dla mniej rozgarnietych :) ) na troche wyzsze i np. ponownie wciskamy Cue na CDP B (bo w tych gatunkach co miksujemy na poczatku jest beat wiec od razu, od poczatku mamy swietny material do beatmatchowania) i sluchamy czy sie poprawilo. Jesli sie poprawilo, ale nie jest dobrze to znow zmieniamy, znow cue.

Oczywiscie jak sie nabiera doswiadczenia to sie najczesciej od razu zamiast przycisku CUE w cd playerze, wciska Play (Cue rozni sie najczesciej tym, ze trzeba na tym przycisku trzymac palucha, jak puscimy to sygnal sie urywa, ale dzieki temu kazde pojedyncze nacisniecie powoduje odpalenie nasze Cue Pointa wiec jest to przede wszystkim bardzo szybkie i wygodne bo nic nie trzeba zatrzymywac), automatycznie podkreca Pitch / Tempo, kreci Jog'iem i dosc szybko dochodzi do optymalnego ustawienia, ale na poczatku moje wrazenie jest takie, ze lepiej bombardowac w cd playerze przycisk Cue bo jak cos sie bardziej rozjedzie np. po 4 beatach i lekko zgubimy orientację, no to mozemy znow zaczac od poczatku wchodzac Beatem.

i) jak juz mamy zbeatmatchowane no to szukamy odpowiedniego momentu i wciskamy PLAY na cdplayer B.
j) Warto miec caly czas ustawione sluchawki tak, aby chociaz troche cue slyszec bo musimy wiedziec czy w dobrym momencie wlaczylismy PLAY (czasem reka zadrzy, albo skatowany CD player i np. w ogole moze nie zaskoczy przycisk - wiec lepiej caly czas slyszec to co sie dzieje na CUE / kanale B / nieslyszalnym dla ludzi jeszcze)
h) Jesli odpalilismy track za pozno / wczesnie, beat nie gra rowno, to korygujemy to za pomoca Jog'a (ten duzy talerz na cd playerze ;) ) lub przyciskow pitch-bend.
i) Jak juz ustalwimy, ze mamy rowno to pokretlo Phone Cue / Master ustawiamy tak, aby slyszec tylko master (ewentualnie w zaleznosci od preferencji mozna zdjac sluchawki, albo jedno ucho odslonic )

* co zrobic czy gdzie zorientujemy, ze zle zbeatmatchowalismy i troszke sie rozjezdza ? Jesli roznica jest mala (drobny rozjazd raz na kilkanascie beatow) to mozemy spokojnie ratowac sytuacje wciskajac na chwile raz na jakis czas przyciski pitch bend, i robic to cyklicznie, az w ogole skonczymy cale przejscie. W zasadzie to tutaj wiele jest opcji. Mozna to samo robic jogiem, albo sprobowac korekte i zmienic suwakiem tempo, ale tu juz raczej trzeba uwazac mocniej, zwlaszcza jesli suwak skatowany ;)

j) Ok, zaczynamy zabawe. Na mikserze na kanale B, w EQualizerze ustawiamy Niskie Tony (low) na minimum i zaczynamy stopniowo master volume B zwiekszac z zera do maksmimum, plynnie powiedzmy. Efekt powinien byc taki, ze stopniowo dla publicznosci zaczna sie pojawiac wysokie tony z CD playera B (czyli tego kawalka, ktorym wchodzimy).
k) Potem zwiekszamy bas na kanale B (czyli tam gdzie bylo go minimum, a najlepiej w ogole jesli mamy mikser z EQ kill'em), jednoczesnie sluchajac basu, i zmniejszajac go w kanale A (czyli masterze), ale tak, aby w miare mozliwosci poziom ogólny (jako całości tego co slyszymy) basu utrzymywal sie na tym samym poziomie.
l) Teraz juz mozna zaczac schodzic z tym co bylo grane na masterze. Kanal A, po wczesniejszej operacji juz powinien miec bas ustawiony na dosc niski. Ustawiamy go do zero, schodzimy z glosnoscia. Oczywiscie to zalezy od specyfiki tracka. Czasem lepsze jest "szybkie ciecie" - zalezy od tego czym wchodzimy, kiedy, z czym schodzimy itd. itp.
M) No a potem jak juz sie nauczymy robic takie suche przejscia to mozna kombinowac nad czyms bardziej spektakularnym, dynamicznym bo wbrew pozorom takie chirurgiczne stopniowe przechodzenie wcale nie dziala super. Moze sie nadaje do radiowego seta, ale w klubie mozna troche poszalec i ludziom dac wiecej rozrywki bardziej stawiajac na dynamike przejscia.

Nie wiem czy cos zrozumiales, ale to tak naprawde jest ledwo kilka, kilkanascie czynnosci, ktore z czasem robi sie automatycznie. Juz nie wspominam o tym, ze z czasem bedziesz na wejsciu slyszal, ze dany track to 128 bpm, a drugi troszke szybciej, czyli znaczy pewnie, ze jakies 130 bpm, czyli na dzien dobry zmienisz sobie np. tempo na +1.6 % i bedziesz mial zbeatmatchowane w 10 sekund. Odsluchasz to i bedziesz mogl wyjsc np. do kibelka ;) Kwestia wprawy. No a potem to mozesz sie bawic z Master Sync'ami, albo kupic sobie serato i sie bawic, korzystac z dobrodziejstw techniki :)
Ostatnio edytowano 29 sie 2010, 15:46 przez Greeg, łącznie edytowano 4 razy
Greeg
 
Skąd: Szczecin

Re: Tutoriale itp

Postprzez peterhol9 29 sie 2010, 15:30

o właśnie. I to jest to czego właśnie szukałem. WIELKIE DZIĘKI! :) Może najsamprzód sprawię sobie Traktora i tam obadam na sucho jak z tym Cue się postępuje. Do tej pory był Ableton w aranżacyjnym oknie, ale najwyższa pora przechodzić na coś innego, a na końcu sprzęt (o ile kasa dopisze :D ). Tak czy siak Twój post rozjaśnił mi wiele rzeczy i za to jeszcze raz podziękowania :)
I LOVE RUSSIAN AND GREEK PROGRESSIVE

Obrazek
Avatar użytkownika
peterhol9
yoma
 
Wiek: 38
Skąd: Tomaszów Lubelski/Lublin

Re: Tutoriale itp

Postprzez Greeg 29 sie 2010, 15:39

No traktor zdecydowanie bo jego setup w praktyce odpowiada takiej przecietnej konfiguracji mikser + 2 cd'ki. Jak sie nauczysz w traktorze to potem jedyne co bedzie problemem to kwestia samego szoku zwiazanego z tym, ze patrzysz na dane urzadzenie pierwszy raz w zyciu i probujesz ogarnac gdzie co jest. Z tego wzgledu lepiej poczatkujacym dac jakiegos poczciwego CDJ 100 , ktory ma joga, suwak od tempa, przyciski Cue / play i to w praktyce tyle co sie rzuca na sam poczatek i w zasadzie tyle wystarczy.
Greeg
 
Skąd: Szczecin


Powrót do Hardware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron