Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Czyli ZAISKowa nowela
Ogólna dyskusja na temat muzyki.

Powrót do Dyskusja ogólna

Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez Equalibrium 03 maja 2009, 8:22

Na poprzednim forum założyłem podobny wątek, lecz nie uzyskałem wyraźnej odpowiedzi. Jak to jest z tym prawem do publicznego odtwarzania plików?

Podobno jak kupię mp3 i wypalę na płytę audio cd to jest już to nielegalne. Lekka paranoja. Więc jak robić by było legalnie? Lub inaczej. Jak robić by wszystko było OK i ZAIKS się nie czepiał. Mowa o utworach wykorzystywanych do DJki offcourse.
Avatar użytkownika
Equalibrium
 
Wiek: 33
Skąd: Kraków

Re: Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez Infrared 03 maja 2009, 12:11

polecam poczytać ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych z 94 roku z późniejszymi zmianami, na pewno rozwieje większość Twoich wątpliwości. Ustawa ta jest dosyć malutka a lekturka nie należy do mega nieprzyjemnych więc tym bardziej zachęcam do sięgnięcia i nie powielania bzdur głoszonych przez niektórych jakoby prawa ssało pałe i było jakieś nie teges :d http://www.abc.com.pl/serwis/du/2000/0904.htm
Obrazek
Nie jedz na pusty żołądek!
http://www.phatt.pl

Asato ma sad gamaya
tamaso ma jyotir gamaya
mrtyor mamrtam gamaya
Avatar użytkownika
Infrared
 
Wiek: 36
Skąd: Piekary Śląskie

Re: Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez Equalibrium 03 maja 2009, 17:51

Czyli mam rozumieć, że polskie prawo chroni tylko utwory wyprodukowane w Polsce, tak?
Avatar użytkownika
Equalibrium
 
Wiek: 33
Skąd: Kraków

Re: Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez bAchoR 07 maja 2009, 18:24

Jak zaczynam czytać te paragrafy to od razu mi się mnie szlag trafia. 1000000 słow na coś co można wyrazić w 1000 słów. Nie dość, że jest tyle treści to często jest mało klarowne. Asia zredaguj to na chłopski rozum, prawniku :) Wykorzystamy Cię <cwaniak>

Napisz o najwazniejszych rzeczach, które powinny nas dotyczyć zarówno jak słuchaczy, DJ, producentów itd. :]
Dejan S. - Behind The Mountains (Original Mix) <3 <3 -> mój nowy przyjaciel.
bAchoR
Dwight Mayweather
 
Wiek: 38
Skąd: nigdzie i nigdy

Re: Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez Sagi 07 maja 2009, 18:51

coz wiele o tym bylo dyskusji komentarzy itd...ja np na prezentacji denona w katosach nasluchalem sie roznych opinii od ludzi ktorzy w tym biznesie (ze tak powiem klubowo dyskotekowym) dlugo siedza...no i tak naprawde nikt nic nie wie pewnego...kazdy ino narzekal ze kontrole ze cos tam ze nie wie czy to czy tamto to legal i to taka gadka byla...np ze na co komus nowe denony z obsluga mp3 jak ponoc w polsce nie sa mp3 legalne :D

ogolnie jezeli oni nie byli pewni to ino sam zaiks chyba wie co i jak :P ale z reszta o opinie trzeba sie spytac pro masta gwiazdy dj :P co graja dl mas na "powaznych" duzych bibach... na forum chyba znajdziesz kogos kto czesto gra na bibach to ci moze odpisze...ale i tak pewnosci nikt nie ma...

grunt to miec dowod zakupu w wypadku mp3 + wydruk regulaminu danego sklepu (teoretycznie jak jest w nim napisane ze mozna nagrywac mp3 na cd audio to mozesz niby tak robic i grac z cd...tam gdzie nie to tylko z urzaden ktore maja dysk lub czytaja pendrive'y)

o cd i vinylach nie ma co pisac wiadomo jakie trzeba miec...w wypadku tego drugiego to akurat nie jest zbyt trudne bo chyba ciezko pirata trafic :P

no i na koniec w miejscu gdzie chcesz grac (typu pub czy cos takiego) powinien wlasciciel miec jakas tam umowe z zaiksem tzn oplacac tantiemy za puszczanie muzyki czy cos...kluby natomiast maja osobne tantiemy za granie muzyki czy cos tzn zalezy jakie kluby...te ktore placa to maja tak ze dj moze grac z wszystkiego (z piratami wlacznie) bo i tak kontrole nie przychodza bo haracz jest placony....tam gdzie nie placa sa kontrole itd...

to mniej wiecej tyle ile wiem a czy ja dobrze wiem czy zle tego nie wiem bo jak pisalem nikt nic pewnego nie wie... (dobra zapetlilem sie :P ale tak to z zaiksem jest :D)

p.s. z checia zobacze opinie innych bo sam jestem ciekaw jak to w koncu jest...ale nie wierze ze ktokolwiek poda jedyna i prawdziwa wersje jak to z tym zaiksem jest..
Avatar użytkownika
Sagi
 

Re: Jak to jest z tym prawem i ZAIKSem

Postprzez phantom 07 maja 2009, 19:25

Equalibrium napisał(a):Czyli mam rozumieć, że polskie prawo chroni tylko utwory wyprodukowane w Polsce, tak?

Poszukaj zaktualizowanego tekstu ustawy.
phantom
 
Wiek: 36
Skąd: wlkp.


Powrót do Dyskusja ogólna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości