Third Ear Audio - Third Ear Audio

Dub, Psychill / Dubmission Records / 2009

Powrót do Ambient / Downbeat

Third Ear Audio - Third Ear Audio

Postprzez JoseDiablo 13 sty 2010, 21:10

Third Ear Audio - Third Ear Audio

Obrazek

Label: Dubmission Records
Nr katalogowy#: CDDUBM014
Format: CD, Album
Kraj: UK
Data wydania: 2009
Styl: Dub, Psychill

Tracklista:

1 Intro 1:29
2 Ethereality 6:48
3 Just A Moment 6:57
4 Freak Of Nature 7:22
5 Up In Smoke 7:04
6 Jamaican Robot 7:03
7 The Sleeping Giant 8:48
8 Final Front Ear 6:35
9 Deep Blue 8:17
10 The End? 7:58

Jakiś czas temu ucieliśmy sobie z Sagim dyskusję, w której zahaczyliśmy o niejakiego Barbera, lecz nie Samuela a Nicka Barbera, który w latach 90-tych stworzył znany i ceniony projekt Doof a przy okazji miał przyjemność współpracy z samym Simonem Posfordem jako Nomads of Dub (w międzyczasie popełnił remix do Alpha Centauri od Hallucinogena). Tak się złożyło, że niedawno Barber znowu dał znać o sobie. Tym razem jednak w kolaboracji z innym twórcą o nazwisku Celli Firmi. Wbrew tytułowi projektu a przy okazji i debiutanckiego albumu dwoje uszu w zupełności wystarczy, by docenić kunszt duetu producentów. Album jest swoistą mieszanką dźwięków w ciepłej psy-dubowej otoczce z brzmieniami bardziej odległymi, transującymi, a nawet balladami o lekkim zabarwieniu progresywnym ;)

Kto ceni twórczość takich projektów jak Shpongle, Ott, Shulman, Kliment, Entheogenic, Abakus, etc. na pewno się nie zawiedzie :)

Startujemy od Ethereality, bogatej pod względem instrumentalnym kompozycji, psy-dubowym charakterze, z świetnym motywem na flecie i etniczną perkusją – coś dla miłośników nowego albumu Klimenta :)
Kolejny utwór – Just a Moment również brzmi nader interesująco a przy okazji bardziej melodyjnie. Dub schodzi tutaj na dalszy plan. Dodatkowe Barber upchnął tutaj nieco charakterystycznych dla siebie dźwięków, w tym jeden, który cofa słuchacza do połowy lat 90-tych. Partie pianina idealnie współgrają z przeciągłym padem i tymże właśnie sampelkiem tworząc nieprzeciętną kompozycję. Jedna z najciekawszych pozycji.
Freak of Nature zapowiada się również przyjemnie. Pierwszoplanową rolę odgrywają tutaj instrumenty strunowe a uroku całości dodaje pad pojawiający się w drugiej połowie nagrania oraz motyw na harmonijce (?). Całość utrzymana w dubowej stylistyce.
Up In Smoke i Jamaican Robot kontynuują sielankowe brzmienia zapoczątkowane przez Freak of Nature. Dobry materiał do zrelaksowania się po wyczerpującym, pochmurnym dniu.
The Sleeping Giant, wbrew pozorem, zamiast usypiać wprowadza ciepły orzeźwiający powiew energii a stylistycznie trąci progressive psy-trance, z delikatnym, uwodzącym klimatem.
Final Front Ear również mniej subtelne i relaksujące niż wcześniejsze utwory i po części odcina się klimatem od reszty. Inna sprawa, że w mojej pamięci nagrania to na dłużej nie zagości, choć oczywiście wstydu obu producentom nie przynosi.
Deep Blue to kolejny smakowity numer. Po części utrzymany duchu trance wczesnych lat 90-tych z elementami współczesnych psy-progów. Hipnotyzujący, progresywny z unoszącym padem, kojarzącym się z błękitem właśnie.
Ostatnia kompozycja The End? również na pograniczu downbeat – upbeat. Kontynuacja klimatów zaserwowanych przez Deep Blue ze szczyptą dub-u. Idealne zakończenie.

Miałem pewne obawy odnośnie tego album (że będzie zawierał za dużo dubu w dubie) Okazało się, że niesłusznie. Materiał jest na tyle umiejętnie wypośrodkowany, że pytajnik w ostatnim tytule oznacza nie mniej ni więcej tylko repeat w playerze ;)

Odsłuch:
http://www.psyshop.com/shop/CDs/dub/dub1cd014.html
Avatar użytkownika
JoseDiablo
 
Wiek: 38
Skąd: Krk

Re: Third Ear Audio - Third Ear Audio

Postprzez drevni 14 sty 2010, 14:11

JoseDiablo napisał(a):Kto ceni twórczość takich projektów jak Shpongle, Ott, Shulman, Kliment, Entheogenic, Abakus, etc. na pewno się nie zawiedzie :)

W takim układzie nie pozostaje nic innego tylko sprawdzić jak brzmi ten album
Avatar użytkownika
drevni
 
Wiek: 38
Skąd: małopolska

Re: Third Ear Audio - Third Ear Audio

Postprzez TBk2000 14 sty 2010, 21:37

Ja juz sprawdzilem i sie nie zawiodlem, choc z drugiej strony plyta mna nie wstrzasnela za bardzo. Slucha jej sie bardzo dobrze dzieki temu, ze jest bardzo bogata pod wzgledem instrumentalnym. Mimo to Dub jako gatunek jakos mnie szczegolnie nie kreci, choc oczywiscie jak pisalem wyzej, przyjemnie sie go slucha - byle nie za duzo. Bardziej mnie zainteresowala koncepcja utworu The Sleeping Giant, ktory w tej psychodelicznej stylistyce brzmi dla mnie duzo bardziej atrakcyjniej. Podobnie zreszta jak Deep Blue. Tak czy inaczej, ja na pytanie zawarte w ostatnim utworze odpowiadam - tak ;-), wracajac tym samym do przesluchniwania innych jeszcze nie przesluchanych a poleconych plyt ;>.
Avatar użytkownika
TBk2000
Allah Akbar !
 
Wiek: 42
Skąd: tak

Re: Third Ear Audio - Third Ear Audio

Postprzez dj3500 17 sty 2010, 15:30

JoseDiablo napisał(a):Kto ceni twórczość takich projektów jak Shpongle, Ott, Shulman, Kliment, Entheogenic, Abakus, etc. na pewno się nie zawiedzie

Po tak mocnej zachęcie czuję się nieco underwhelmed ;) Słuchało się przyjemnie, ale materiał mnie nie poskładał. Generalnie muszę zgodzić się z Tbk2000 :)
Avatar użytkownika
dj3500
Administrator
 
Wiek: 33
Skąd: Wrocław


Powrót do Ambient / Downbeat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron