Röyksopp - Senior

Wall of Sound | ambient, downtempo | 2010

Powrót do Ambient / Downbeat

Röyksopp - Senior

Postprzez phantom 24 wrz 2010, 18:04

Obrazek

Album, który sami autorzy prezentują jako bardziej introwertyczne, skryte i tajemnicze oblicze swego młodszego brata, "Juniora", który ukazał się na początku zeszłego roku. Obie płyty nagrywane były w tym samym czasie - na "Seniorze" jest nawet instrumentalna, nieco ujarzmiona wersja "Tricky Tricky" - a sam wzór wydawania tak powiązanych albumów podobno pochodzi jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku (jak to brzmi :shock:).

Pora wreszcie na kilka słów o muzyce. "Senior" powinien spodobać się tym, którzy nigdy do końca nie akceptowali ewolucji muzycznej duetu od chwili wydania "The Understanding", tudzież po prostu tęsknili za instrumentalnym Röyksoppem. Taka właśnie jest czwarta płyta norweskiego duetu, całkowicie instrumentalna - nienachalne wokale pojawiają się bardzo rzadko i to wyłącznie w nieartykułowanej postaci - a przy tym melancholijna, miejscami mroczna, miejscami ciepła (taki dwugłos pojawia się m.in. w "The Alcoholic". Nad to wszystko wybijają się jednak sielskie obrazy, które zmieniają się u mnie z każdym kolejnym utworem. Polecam połączyć słuchanie tej płyty z seansem ze skandynawskim kinem (oczywiście nie jednocześnie). Ja, kiedy słucham tej płyty, natychmiast mam przed oczami "Kumpli" i "Ellinga".

Odsłuch: http://soundcloud.com/royksopp/sets/senior
phantom
 
Wiek: 36
Skąd: wlkp.

Re: Röyksopp - Senior

Postprzez Jachu 06 lis 2010, 18:21

Muszę przyznać, że ta płyta jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. "The understaning" i "Junior" przyzwyczaiły mnie do popowych, łatwo wpadających w ucho kawałków Royksopp aż tu nagle coś zupełnie innego. Na "Seniorze", w przeciwieństwie do poprzednich płyt, nie ma w ogóle wokali. Jest mrocznie, czasami hipnotycznie i... uspokająjąco. Płyta jest bardzo oryginalna i nie jest łatwa w odbiorze. Pierwsze trzy kawałki nie za bardzo mi podeszły, ale reszta jest naprawdę dobra.
Avatar użytkownika
Jachu
 
Wiek: 38


Powrót do Ambient / Downbeat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości

cron