H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Downtempo, Ambient | Ultimae Records | 2009

Powrót do Ambient / Downbeat

H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez phantom 01 kwi 2009, 17:56

H.U.V.A. Network - "[ Ephemeris ]"

Obrazek

Data wydania: marzec 2009
Wytwórnia: Ultimae
Gatunek: downtempo, ambient, progressive trance


01 - Dissolving Time
02 - .Blank
03 - Orientations Part 1 (Above Towns Edit)
04 - Orientations Part 2 (Ephemeride 15.43°)
05 - Orientations Part 3 (Uncertainty Principle)
06 - Cobalt
07 - Fade Away
08 - Diagrams
09 - Something Heavens
10 - Saturday Barbecue With New Neighbours


Drugi album dwuosobowowego projektu, który tworzą najbardziej rozpoznawalne postaci labelu Ultimae - Aes Dana i Solar Fields. Tym razem nie powstał wyłącznie 'na odległość', ale skorzystano z konwencjonalnych metod współpracy, bo Villuis i Birgersson przyznali, że nagranie "[ Ephemeris ]" zajęło im kilka podróży ze Szwecji do Francji, i odwrotnie. Nie zważając na takie niuanse, wiem, że na forum są fani wytwórni czy choćby samego Szweda, bo kilkanaście pozycji niżej w dziale znajduje się temat o "Movements". "[ Ephemeris ]" może być ciekawym kompromisem dla tych, których nużył stonowany i spokojny styl ambientowych krążków Solar Fields oraz tych, którym jego trancowe "EarthShine" nie przypadło do gustu. W opisie ograniczyłem się tylko do downtempo i ambientu w kwestii określenia stylów, ale sami wykonawcy utrzymują, że jest ich znacznie więcej, bo: "Oneiric trip-hop, morning trance, electronica, ambient". W przypadku tego pierwszego przymiotnik 'oniryczny' ma kluczowe znaczenie, bo chociaż pojawiają się niepokorne, brudne dźwięki, to nie ma tu żadnego kanonu w stylu Massive Attack. Morning trance? Przede wszystkim najdynamiczniejsze "Cobalt". Następujące po nim snujące się "Fade Away" też może zainteresować sympatyków klasycznego 4/4. Mnie osobiście to wydawnictwo spodobało się bardziej, niż ostatni ambientowy album Solar Fields, bo wydaje mi się bardziej zajmujące, co oczywiście nie oznacza, że "Movements" nie jest godne uwagi ;). Warto wspomnieć, że w dobie kryzysu label nie tnie kosztów na booklecie. Znalazło się miejsce na kilka fantastycznych grafik krajobrazu, a zdjęcie stada baranów na zielonym wzgórzu jest rozbrajające.
phantom
 
Wiek: 36
Skąd: wlkp.

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez JoseDiablo 01 kwi 2009, 19:18

fajnie, że założyłeś temat o tym wydawnictwie; jak widać Ultimae w tym roku nie próżnuje i mamy kolejny, po Movements album, a minęło dopiero trzy miesiące. Po prawdzie nie zdążyłem się jeszcze zapoznać z Ephemeris, ale biorąc pod uwagę kto jest odpowiedzialny za projekt jestem spokojny o jakość zawartego na nim materiału, tym bardziej, że poprzedni ich album - wydany 5 lat temu - bardzo mi się podobał :) Co do wspomnianego Movements to na początku przyznaję, że podeszło mi średnio, ale z upływem czasu album zaczął mi się podobać :)
Fuzja obu Panów pod tym szyldem dobrze służy urozmaiceniu stylu H.U.V.A. Network; o ile Birgersson'owi raczej bliżej do ambientu (pomijając przedostatni album) o tyle Villus to były członek Asury (albumy: Code Eternity i Lost Eden) - formacji o zdecydowanie różnorodnym brzmieniu - ciut ambientu, psychodeliki, muzyki etnicznej.
Jak tylko posłucham to podzielę się wrażeniami :)

taki mały edit :) tego typu albumy mają to do siebie, że trzeba się w nie dobrze wsłuchać, by móc w miarę trafnie ocenić ich jakość, jestem po dwóch odsłuchach i jest naprawdę ciekawie. Chyba rzeczywiście muszę się zgodzić z tym, że Ephemeris jest lepsze od Movements. Przynajmniej pod tym względem, że szybciej do mnie trafiło :)
Avatar użytkownika
JoseDiablo
 
Wiek: 38
Skąd: Krk

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez Transi 09 kwi 2009, 19:23

"Movements" było bardzo dobre, ale to co można usłyszeć na "Ephemeris" przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Genialne utwory, jeden po drugim. Wszystko idealnie wyważone, pełne głębi. Nic tylko słuchać. Ze względu na brak pliku cue nie potrafię podać, który utwór spodobał mi się najbardziej :P Wszystkie są bardzo dobre :) :P
Avatar użytkownika
Transi
Keep It Dark
 
Skąd: Gorlice

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez TBk2000 13 kwi 2009, 14:25

Wspominany przez was wyzej "Movements" nie jest mi co prawda znany, ale po pierwszych kilku odsluchach Ephemeris, moge zapewnic, ze ten album zostanie zapamietany przeze mnie na bardzo dlugo i wpisany do scislej czolowki w mojej muzycznej encyklopedii w rozdziale z muzyka Soft.

Caly album jest rewelacyjny pod wzgledem jakosci jak rowniez roznorodnosci stylowej przy ktorej Panowie z H.U.V.A. Network postanowili sie nie ograniczac, dzieki czemu mamy bardzo nastrojowa i klimatycznie zmieniajaca sie z utworu na utwor plytke o specyfice downtempo, rodem z produkcji Peter Kruder-a (Orientations Part 2 Ephemeride 15.43), ambientu, a nawet nieco o zabarwieniu muzyki gitarowej, ktore wystepuje pod koniec plyty w utworze Something Heavens.
Plyta nie ma absolutnie zadnych slabych utworow. Kazdy z nich niesie ze soba inny klimat, nowe brzmienie, na co z kolei wplyw zapewne mialy nietypowe okolicznosci w jakich album ten powstawal.

Zeby wyobrazic sobie ogrom pracy jaka zostala wlozona w ten projekt, wystarczy przeczytac opis phantom-a, ktory z pelnym wyczerpaniem tematu bardzo ladnie opisal w jakich warunkach album ten powstawal, dzieki czemu kazdy moze sobie wyobrazic skad i w jaki sposob Panowie czerpali inspiracje na nowa plyte. Z jakim skutkiem, to kazdy moze sie sam przekonac, siegajac po powyzsze wydawnictwo.


Niestety z przykroscia musze na koniec napisac, iz plyta ta nie jest na tyle dobra, by konkurowac z najnowszym projektem mistrza ATB, ktory ze swoim nowym albumem Future Memories, poraz kolejny zaskoczyl niewyobrazalna kreatywnoscia niepowtarzalnych pomyslow oraz stylow, przy ktorych tak trywialne i nudne produkcje jak Ephemeris wypadaja niestety slabo :?.

@Transi
:arrow: cue

Mam nadzieje, ze cue moglem udostepnic, bo jesli nie to poddam sie publicznej chloscie :oops:.
Avatar użytkownika
TBk2000
Allah Akbar !
 
Wiek: 42
Skąd: tak

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez Transi 13 kwi 2009, 16:42

Podziękował! :D
Avatar użytkownika
Transi
Keep It Dark
 
Skąd: Gorlice

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez Sagi 20 kwi 2009, 11:28

nie przysluchiwalem sie jeszcze nowym produkcjom tych dwoch znakomitych panow ale...wszystko w swoim czasie i zapewne album bedzie tez do kupienia w nobient.pl :)
Avatar użytkownika
Sagi
 

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez Transi 20 kwi 2009, 11:35

No miejmy nadzieję ;) 40zł (bo takie ceny tam przeważnie występują) to niezbyt wygórowana kwota, więc warto się skusić
Avatar użytkownika
Transi
Keep It Dark
 
Skąd: Gorlice

Re: H.U.V.A. Network - [ Ephemeris ]

Postprzez Vidia 03 lut 2010, 19:28

przetrawiam od jakiegoś czasu ten album;) bo jak słusznie stwierdzono nie jest to wydawnictwo, które można odpowiednio ocenić od razu, po krótkim czasie. Nie jest to raczej moja muzyczna bajka, rzadko kiedy słucham czegoś podobnego, jednak pieczołowitość, solidność, precyzja, z jaką dopieszczono tutaj każdy dźwięk, zasługują na uwagę i szacunek. Jak ktoś slusznie napisał na Last.fm: "geometrical perfection of soundz". Zgadzam się, że nie ma tutaj słabego utworu. Na HUVA Network trafiłam podczas odsłuchów utworów zgłoszonych do plebiscytu TOTY 2009 FME. Umieszczony tam 'Cobalt' na tyle przykuł moją uwagę, że poszukałam czegoś więcej o jego twórcach i tak znalazłam 'Ephemeris', z którym zapoznałam się z ciekawości. Całość jest świetnie połączona i słucha się tego nieprzerwanie jak jakiejś opowieści. Są dni/noce, kiedy wręcz nie mogę/nie chcę słuchać takich rzeczy; sa jednak i takie, gdy czegoś takiego łaknę. Dla mnie to chyba trochę bardziej 'muzyka tła'.. w każdym razie uważam, że warto się zapoznać. Pewnie będę powracać czasem do tego albumu. Zaś jego twórcy zaskarbili sobie u mnie wielki podziw, uznanie i szacunek. Trudno czegoś takiego nie podziwiać. Samo to, jak brzmienia, dźwięki sa dobrane, robi wrażenie.
Vidia
Die Sehnsucht.
 
Skąd: Mazowsze


Powrót do Ambient / Downbeat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron