Deep In Calm - Spectrum

Mistique Digital | 2010 | Progressive house

Powrót do Albumy/Kompilacje

Deep In Calm - Spectrum

Postprzez cinek 24 wrz 2010, 19:26

Label: Mistique Digital
Numer katalogowy: MISTD030
Data wydania: 25.09.2010
Gatunek: Progressive House

Obrazek

Lista utworów:
01. At World's End
02. Delusion
03. Different Situation
04. Jean Valjean
05. My Sky
06. Soft Thunder
07. The Sky Is Crying
08. The Stars Above
09. Too Much Silence
10. What's Your Secret

SAMPLE

Album powstał dosyć niespodziewanie. Dlaczego? Sam sobie zawsze mówiłem, że takie gruube wydawnictwo to rzecz bardzo wyjątkowa, którą trzeba dopieścić i związać jedną linią, jednym wiodącym/przewodnim motywem, który gdzieś tam będzie się w jakiś gustowny sposób przez całość wydawnictwa przewijać. A bynajmniej tak to widzę jeśli chodzi o doskonały album. Sam pomysł ani przez chwilę nie świtał mi w głowie i suma sumarum też nie wyszedł ode mnie. Fakt był jeden. Faktycznie nazbierałem parę utworów, które nie były zarezerwowane dla żadnego labelu. Niektóre próbowałem podsyłać ale bez większego odzewu. W końcu zdecydowałem się, że prześlę to, co mam do labelu Mistiquemusic, w ostatnim czasie bardzo owocnie działającym na polu melodyjnego, a przede wszystkim jakościowego progressive. Było to już po zaakceptowaniu mojego numeru "Progress (Comes With The Night)" oraz wykonaniu 2 remiksów, które jeszcze czekają w kolejce na wydanie. Na co liczyłem? A mianowicie, że wybór padnie na 2, może 3 pozycje. Byłem totalnie zszokowany kiedy Stiven Rivic polubił wszystkie nagrania bez wyjątku, a następnie zaproponował mi finalizację tych kompozycji w postaci mojego pierwszego albumu. Początkowo byłem niechętny takiemu obrotowi spraw, ze względu na wcześniej przytoczone własne pojęcie o perfekcyjnie prezentującym się longplayu. Ostatecznie jednak kolejna taka propozycja mogła się już nie powtórzyć, dlatego koniec końców byłem na tak, chociaż materiał nie był połączony ze sobą tak jak wg mnie powinien. Generalnie jednak mój styl ma w sobie pewną spójność dlatego obcowanie ze "Spectrum" nie będzie też ogromnym rozjazdem klimatycznym. Przede wszystkim będzie tam melodyjnie, melancholijnie, głęboko i mam nadzieję nie na raz a dwa, może więcej. Dziś możecie sprawdzić jak to wyszło. Od jutra exclusive na beatport. Czołem! :)

http://myspace.com/deepincalm
http://soundcloud.com/deep-in-calm
http://www.facebook.com/deepincalm
Avatar użytkownika
cinek
 
Wiek: 37
Skąd: Braniewo

Re: Deep In Calm - Spectrum

Postprzez Mr_Hide 25 wrz 2010, 9:17

Z tych sampli oraz dwóch kawałków, które miałem okazję posłuchać w całości, mogę śmiało wywnioskować że to wydawnictwo to kawał dobrej roboty, a i klimatycznie wszystko do siebie ładnie pasuje. :) Soft Thunder oraz My Sky - te dwa najbardziej przypadły mi do gustu. Świetne są te wszystkie melodyjki, krótkie wokale, pływające klawisze, chordy i rhodesy. Czysta melancholia, a bass nadaje temu wszystkiemu mocy. Gratuluję debiutanckiego albumu! ;)
Avatar użytkownika
Mr_Hide
aka Depthide
 
Wiek: 32
Skąd: Kartuzy / Kolonia

Re: Deep In Calm - Spectrum

Postprzez Transi 25 wrz 2010, 13:19

Moją opinię znasz, tak więc nie będę Ci tu słodził :D Graty cinek, świetny album :)
Avatar użytkownika
Transi
Keep It Dark
 
Skąd: Gorlice

Re: Deep In Calm - Spectrum

Postprzez Vibez 04 sty 2011, 1:44

W końcu i ja coś od siebie napisze bo cały czas myśle o tym że chce ci pare rzeczy na temat tej płyty powiedzieć i nigdy nie umiem znaleźć na to czasu. :)

Ale no, do rzeczy.

Przede wszystkim chce żebyś wiedział że ja jestem dokładnie taki sam zboczuch jeśli chodzi o albumy jak ty. Sam wielokrotnie myśle nad tymi świetnymi i oryginalnymi kompozycjami tych symbolicznych 80 minut i zawsze dochodze do wniosku że kiedyś to sie stanie. I nie jest to wcale dziwne bo tego typu wielkie pomysły wręcz trzeba realizować i sam zachęcam do tego ludzi. Jednak za każdym razem gdy próbuje cokolwiek związanego z danym pomysłem rozpocząć to momentalnie rezygnuje. Dopada mnie wtedy ogrom takiego ‚przedsięwzięcia‘, ilośc rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę i które musze dopieścić aby mój pomysł wyszedł ‚na papierze‘ dokładnie tak jak chce.I na tym sie kończy zazwyczaj, pomysł idzie do kosza a ja wracam do codziennych projektów.

Zawsze chciałem dobrze wystartować (z tak pomysłowym i przygotowanym materiałem). A prawda jest taka, że nikt umierać nie planuje, a long play’ów można wydać pięćset. I wcale coś nie musi być złe jeżeli odbiega od założeń. Dlatego bardzo sie ciesze że zdecydowałeś sie na wydanie tego materiału. Bo to zawsze działa in+, zawsze ktoś sie o tobie dowie, przesłucha, załapie twój klimat. I umiejętności ci nikt, ani nic ci nie odbiera i wszyscy tutaj wiemy że w twoim wykonaniu może być już tylko lepiej i że następny album który wydasz będzie jeszcze lepszy od poprzednika. :)

Całość przesłuchałem kilkukrotnie. Deepów już troche słyszałem i twój album podtrzymuje moje jeszcze młode kiedyś przekonanie (które właśnie dorosło), że twój materiał prezentuje sie najoryginalniej ze wszystkich. Każdy numer mimo tak rygorystycznej (w moich oczach) stylistyki jest inny. Nie umiem wyłapać żadnych schematów. Jeżeli ich nie ma, to brawo, jeśli są, to dwa razy brawo! Mam wrażenie że całość nagrywana była z ręki, że nie pojawiały sie nigdzie klocki które przeciąga sie przez cały utwór metodą kopiuj wklej w przypadku braku pomysłów czy też przeciągnięcia motywów. Wszystko leży w odpowiednim miejscu, jest wyczute, nigdzie nie ma za dużo, nigdzie nie ma za mało. Jest to jeden z głównych powodów dla których tak dobrze mi sie tego słucha.

Jeśli chodzi o konkrety, mój definitywny faworyt na płycie Soft Thunder! Po pierwszej minucie robi sie z tego istny funk deep z powykręcanym rewelacyjnym dołem i hipnotycznie wykrzykiwanym „A-I-AA“ :D Całość super sie nakręca, dodatki w postaci offbeatowych zagrywek a’la Schulz (-ta—tata-/-ta—tata-) nadają świetnej rytmiki. Wchodzący z nienacka po 3 minucie arp już w ogóle sprawia że cały numer poprostu pięknie chodzi. Pyszne bułeczki z krémem, palce lizać. Cicho licze na więcej takich eksperymentów w przyszłości!

Jeśli chodzi o kategorię klimat, urzekł mnie My Sky. Chyba przez ten breakdown, ciągnący się bass i te delikatnie wystukiwane pike’i (cóż to jest!). W tle latają śliczne pady i chime’y, z lewej na prawą, z prawej na lewą. Numer mimo swojej prostoty chwyta w naprawde przemyślaną głębie. Bajer pierwsza klasa!

W kategorii brzmienie, nagrode przyznaje The Sky Is Crying. Głównie za ten chodzący na ciekawie dobranym delayu dźwięk który pojawia się od samego początku i i nadaje techniczności całemu numerowi. Druga rzecz, to maksymalnie hipnotyczna wstawka na odwróconym dźwięku (łyt-łet-łoot!). Widać kombinowałeś ale sie to jak najbardziej opłaciło. :) Takie pomysły chwytają!

Czasami w trakcie słuchania całości odnosiłem wrażenie, że mogło by nie być beatów albo wejściowych , albo wyjściowych (My Sky, What’s Your Secret). To by pozwoliło ładnie pozostawić słuchacza w klimacie bez konieczności wyprowadzania z niego. Zaskoczył mnie też brak I See Your Line. Konflikt labeli? Spasował by tu jak złoto, ewentualnie dobrze by wyglądał jakiś exclusive album mix. :>

Generalnie na koniec ci powiem jeszcze raz – gratuluje i bardzo sie ciesze że wydałeś to pod jednym szyldem. Takie epizody to zajebista sprawa, wiele uczą, wiele pokazują, i też wiele przyjemności sprawiają, i autorom i słuchaczom.
Czekamy na więcej. Ja tak jak wspomniałem licze na troche Soft Thunder’owych dziwaków i pójścia w te strone. Może też z tych i różnych innych kombinacji zrodzi sie coś jeszcze ciekawszego?

Pozdro :)
Avatar użytkownika
Vibez
aka Douglas Howarth
 
Wiek: 34
Skąd: Jastrzębie Zdrój | Kraków

Re: Deep In Calm - Spectrum

Postprzez cinek 04 sty 2011, 14:06

Tak wczoraj czekałem na tego zapowiedzianego posta i długo to trwało. Teraz widzę dlaczego :)

Dzięki za bardzo obszerny koment. Musze Ci powiedzieć, że czymś takim bardzo inspirującym dla mnie jeśli
chodzi o kompozycję albumu jest np Faithless - No Roots. Jest tam takie padziwo, które pojawia się w paru
numerach i świetnie spaja kolejne punkty na mapie. Ale na pewno wiele zachodu trzeba żeby tak to wszystko
sobie zaprogramować. Nie mniej jednak fajnie mieć na albumie wspólny mianownik.

Co do Soft Thunder to mogło być nieco bardziej zamulająco jeśli chodzi o bas bo w pierwszej wersji to co
słyszysz po breaku było też przed nim. Ostatecznie zmieniłem to i wyszło na dobre numerowi. Miałem też to
szczęście, że jakoś udało mi się wkomponować ten nowy bassline w resztę przeszkadzajek i hatów bo w sumie mogła być z tym lipa. Ale nie była :)

Przyznam, że w My Sky z paru rzeczy nie byłem zadowolony ale nie będę zdradzał szczegółów :D
Na początku miał być wydany razem z At World's End w Undiscovered Soundscreens - całkiem ciekawy label, w którym np wydał swoje chilloutowe nagrania Forteba pod aliasem Lipuria (polecam album Lipuria - Room 215), który z resztą polecił mi ich. Ale najwyraźniej po pierwszym roku działalności zawiesili buty na kołku.

Co do tych wejść i wyjść z beatem na czele być może masz rację. Nawet nie sprawdzałem jak by to zagrało, a przypuszczalnie mogło by być jak mówisz, z większym wyważeniem.

Patrząc na długość albumu "I See Your Line" spokojnie mogło wejść. Oczywiście żadnego konfliktu co do numeru nie było bo zwyczajnie nie było tematu. A ja niestety nie jestem tak domyślny :P

Proces tworzenia ;) każdy ma swój sposób. Kiedyś i owszem robiłem wg tego, że klockuje sobie całość, a później zwyczajnie biorę się za układanie w sumie już zrealizowanego numeru. I tu parę nagrań jeszcze się w to pisze, a spora już część nie. Teraz zdecydowanie bardziej mi pasuje wyjście z czymś małym ale już coś mówiącym niż grzebanie się w jednym miejscu w sekwencerze. Z resztą to co nawet poukładam sobie wcześniej i chcę poprzeciągać i zabierać się do roboty przeważnie i tak jest mniej lub bardziej modyfikowane. Także generalnie wychodzę bez odgórnego planu i dlatego może to jest takie inne i nie schematyczne.

I dlatego też nie obiecuje Soft Thunderów bo nie wiem, co mi przyjdzie do głowy. Ale na pewno kombinacji norweskich i innych nie zabraknie :)

Czołem!
Avatar użytkownika
cinek
 
Wiek: 37
Skąd: Braniewo


Powrót do Albumy/Kompilacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron